Af Heidi Erler

Vi skriver august 2008, og der har været et af de fantastiske voksentræf på Trelde Næs ved Fredericia (samme sted som altid). Vi var 11 deltagere, heraf 2 nye.

Fredag: Vi mødtes som altid med godt humør ca. kl. 18.30 ved Troldehuset i Trelde Næs. Uffe bød velkommen, specielt til de 2 nye medlemmer. Herefter fandt folk deres værelser og så var der aftensmad kl. 19.30. Efter aftensmaden stod den på ”siden sidst” runden, hvor folk kan fortælle hvad der er sket siden sidst og de nye medlemmer har mulighed for, at fortælle hvem de er og høre hvem ”de gamle” er. I år var det den korteste siden sidst runde vi nogensinde har haft. Herefter var der tid til hyggeligt samvær. Denne gang var der 2 af deltagerne som havde taget guitar med, så der blev spillet og sunget på livet løs, det var enormt hyggeligt.
Lørdag: Startede med fælles morgenmad kl. 9.30, hvorefter der var nogle timer til socialt samvær eller tid til at være sig selv. Nogle gik en tur i de naturskønne områder, og en var så frisk at hoppe i vandet, en anden tog sig en gyngetur ved stranden, nogle blev ved huset og slappede af.

august2008003

Kl. 14.00-16.00 fik vi besøg af psykolog Kirsten M Linde, som vi før har haft besøg af. Kirsten er privatpraktiserende i Fredericia (www.psykologhuset-fokus.dk), sammen med en kvinde som er psykiater.

Kirsten fortalte os denne gang om opmærksomhedstræning og kognitiv terapi.
Opmærksomhedstræning kan alle lære at arbejde med, hvis man har lavet en fejl og vil være ved det, så kan man lære at stoppe selvbebrejdelsen. Tourette folk har ofte svært ved at styre opmærksomheden, så skal de lære at trække opmærksomheden tilbage. Man bruger alt for meget energi på opmærksomhed når den skal være flere steder på en gang, og man kan alligevel ikke fange det hele.
Man skal kunne indrømme hvis man lige var væk (blev forstyrret af opmærksomheden) et øjeblik, og bede den man taler med, om at gentage hvad der lige er blevet sagt, så virker det ikke som om at man er ligeglad, men at man virkelig er interesseret, men bare lige blev forstyrret et øjeblik.
Man kan f.eks. træne med at sidde på en anden plads end vanligt, men man skal stadig have det fint med det. Det er en god måde at starte på, ved at man kan se at det slet ikke er så svært at sidde på en anden plads.
Man kan også vende opmærksomheden på vejrtrækningen, ved f.eks. at tælle 20 ind- og udåndinger, heraf får kroppen mere ilt og man fokuserer på opmærksomheden et andet sted. Man skal fokuserer på om vejrtrækningen er i maven eller brystkassen. Man kan holde en hånd på hvert sted så man bedre kan mærke vejrtrækningen. Det er ligegyldigt hvor man har vejrtrækningen, man skal bare fokusere på det sted den kommer fra.
Opmærksomhedstræning skal trænes op, og det tager tid. Man kan evt. starte langsomt op med kursus, bøger eller lydbøger.
At gøre noget andet end det man havde planlagt kaldes autopilot = At gøre noget automatisk.
Opmærksomhedstræning kan suppleres med kognitiv terapi.
Ved kognitiv terapi får man det ofte i en periode dårligt, fordi man lærer at skulle tænke på en bestemt måde, og her er det en god idé at supplere med opmærksomhedstræningen.
Kognitiv terapi er med til at lære hvordan man tænker og føler.
Man tænker nogle gange: Hun er sur på mig.
Her kan man spørge: Er du sur eller hvorfor er du sur på mig?
Tjekke hvad den anden mener, for det er ikke sikkert at tingene menes/fungerer som man tror/tænker.
Ved kognitiv terapi kan man lære at se tingene fra forskellige vinkler, altså lære at tjekke virkeligheden, er det nu man skal græde eller skal man vente til senere.
Er man ”oppe at køre” kan man bruge trafiklys-metoden. Grøn = kan man godt køre på, gul = at man skal tænke en ekstra gang, rødt = stop.
Kognitiv = tænker og gør
Adfærdsterapi = at omsætte i praksis.

Man kan google ordet: Mindfulness, og læse om personlig udvikling og meditation m.m.
Man kan også finde emnet på:
www.kognitivgruppen.dk eller www.kognitivcenterfyn.dk
Husk at bruge dine vejrtrækninger!
Kirsten tilbød at besøge os igen om 1 – 2 år, hvilket vi meget gerne vil benytte os af.

Da Kirsten var taget hjem til Fredericia, var der igen tid til socialt samvær. Her fik vi spillet crocket og cube (også kaldet kongespil eller vikingespil).
Kl. 18.00 var der aftensmad, og herefter spillede vi videre, inden vi gik ind og fortsatte den hyggelige stemning fra aftenen før med musik og sang.

august2008014

Søndag: Evaluering – Det skal accepteres at vi er forskellige og ikke alle bryder sig om at tale ind i en stor gruppe, men hellere vil tale med de enkelte personer hver for sig, dette blev rost at vi er gode til at acceptere folks ”særheder”.
Der er sædvanligvis taget godt imod de nye medlemmer, som føler sig godt modtaget og føler at man kan slappe af blandt ligesindede. De 2 nye vil også gerne med igen til marts.
Weekenden har været smadder hyggelig med 2 x guitar og sang, og der er ikke blevet drukket ret meget alkohol.
Der var ønske om at lave en tlf.kæde til dem som kommer med tog/bus i tilfælde af forsinkelser, så de kan blive hentet på banegården.

Der var ønske om fremover, at droppe middagen om søndagen og så få kage lørdag eftermiddag og brunch søndag i stedet for.
Der var et ønske om at Kirsten som er formand for tourette-foreningen kunne komme og besøge os og fortælle lidt om foreningen og samtidig hilse på os. Dette er vi dog i tvivl om, at Kirsten kan afsætte tid til ved siden af det store arbejde hun ellers ligger i foreningen ved siden af hendes fuldtidsarbejde.
Der er mulighed for at Susan kan komme i marts 2009 og holde foredrag igen. Hun holdt foredrag i marts 2008 om TFT = Tankefeltsterapi.